Jesienią zachwycamy się całą paletą barw liści – od żółtego przez pomarańcz, aż po czerwień i bordo. To dzięki nim mamy polską złotą jesień. Jednak dla właścicieli ogrodów jest to czas wzmożonej aktywności. Uruchamiają dmuchawy ogrodowe, odkurzacze do liści lub sięgają po grabie.
Czy wszystkie liście należy usunąć?
Pozbywając się wszystkich spadających liści tym samym wyjaławiamy nasz ogród ze składników pokarmowych, dlatego należy znaleźć kompromis najlepszy dla nas i naszego ogrodu.
Bezwzględnie musimy usunąć liście z chodników publicznych bezpośrednio sąsiadujących z działką – podobnie jak w przypadku zalegającego śniegu. Warto też zadbać o ścieżki i podjazdy na terenie posesji, gdyż leżące tam liście (pod wpływem opadów) gniją, przez co stają się śliskie i mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników, Dotyczy to również balkonów i tarasów.
Liście usuwamy z trawników i pędów roślin zimozielonych, blokują one roślinom dostęp do światła, co prowadzi do żółknięcia roślin. Stwarzają również idealne środowisko dla rozwoju chorób, zwłaszcza grzybowych.
Dbamy także o zbiorniki wodne – zbieramy liście zanim opadną na dno. Pozostawienie ich powoduje zanieczyszczenia oraz zubożenie wody w tlen potrzebny dla ryb i roślin. Ułatwieniem może być rozłożenie siatki na tafli wody.
Staramy się nie grabić liści z rabat. Tworzą one dodatkową naturalną ściółkę wokół roślin, co ogranicza parowanie wody z gleby oraz zmniejsza wahania temperatury, przez co stanowi idealne okrycie na zimę. Rozkładając się dostarczają do gleby składniki pokarmowe. Pozostawienie liści (zwłaszcza w kopczykach) to naturalne miejsce schronienia na zimę dla organizmów pożytecznych. Pamiętamy, by zimą nie rozgarniać ściółki w celu sprawdzenia czy są tam lokatorzy – wybudzenie ze snu zimowego skaże ich na pewną śmierć.
Jak wykorzystać liście?
A) możemy nimi zabezpieczać roślin przed przemarznięciem – rośliny należy okopczykować. Wiosną rozgarniamy kopczyki, by nie hamowały wzrostu i rozwoju roślin. Liście tworzą bardzo dobrą warstwę izolacyjną, możemy wykorzystać je do zabezpieczania roślin w pojemnikach.
B) kompostowanie liści – by uzyskać w kolejnym sezonie naturalny nawóz dla roślin, liście należy wymieszać z piaskiem, kora lub rozdrobnionymi gałązkami, co zapewni dostęp tlenu i zapobiegnie zasklepieniu się masy liści,
Pamiętamy, by używać liści zdrowych, nieporażonych chorobami, bez oznak żerowania szkodników.
Najmniej korzystnym sposobem z punktu widzenia ekologii jest wywożenie liści z ogrodu. Jednak czasem jest to jedyny sposób.
Bezwzględnie nie powinniśmy palić liści.